foliowanie basenu przygotowanie niecki do foliowanie basenu młoda atrakcyjna dziewczyna w bikini na materacu

Foliowanie basenu – jak przygotować nieckę do montażu folii basenowej?

Jeśli planujesz foliowanie basenu, to ważne jest, aby odpowiednio przygotować nieckę basenową przed założeniem folii. Dzięki temu unikniesz problemów związanych z niedoskonałościami podłoża, które mogą wpłynąć na trwałość folii i jakość kąpieli. W poniższym artykule omówimy krok po kroku, jak przygotować nieckę basenową do foliowania.

Artykuł jest napisany również dla osób, które chcą zamontować nową folię w starej niecce. Tak tych, którzy właśnie wybudowali nieckę – przeskoczcie od razu do punktu nr 2.

Wszystkie etapy budowania niecki przed foliowaniem basenu możesz poznać w jednym z artykułów na blogu.

1. Usuń resztki starej folii i innych elementów

Jeśli basen był już foliowany, należy usunąć starą folię i pozbyć się wszelkich pozostałości po kleju i uszczelniaczach itd. Konieczne jest również usunięcie wszelkich innych elementów, takich jak drabinki, rury i lampy, kątowniki.

Pozostaw tylko elementy zamurowane w ścianach, takie jak przepusty murowe, korpus skimmera, nisza lampowa.

2. Oczyszczanie niecki basenowej przed foliowaniem basenu

Następnie należy oczyścić powierzchnię ścian i dna podłoża z piasku, kamieni i innych elementów, które mogą wpłynąć na foliowanie basenu. Potem najlepiej zagruntować wszystkie powierzchnie, aby wyrównać chłonność powierzchni, wzmocnić ją i zwiększyć przyczepność przed foliowaniem basenu.

3. Wyrównanie ścian i dna przed foliowaniem basenu

Jeśli podłoże wymaga naprawy, na przykład z powodu pęknięć, należy je naprawić, aby zapewnić równomierną powierzchnię pod folię.

W przypadku nowych jak i starych niecek, po murowaniu należy wyrównać dno i ściany. Można to zrobić korzystając z siatki elewacyjnej i kleju i wyprostować krzywe ściany. Przy pracy weź długą łatę i zobacz czy ściana nie ma „górek i dołków” w obu płaszczyznach – pionowej i poziomej – jeśli tak to wyrównaj je, nawet kładąc dwie warstwy kleju i siatki.

Powyższe działania będą miały znaczący wpływ na estetykę foliowania basenu – dzięki temu folia basenowa ładnie polegnie do ścian.

Te same działania powtórz w narożnikach basenu a jeśli jest taka potrzeba to wklej narożnik, który wypionuje narożnik i stworzy kąt prosty 90 st.

4. Wyrównanie górnej wewnętrznej krawędzi basenu przed foliowaniem basenu

Podobne działania jak w punkcie 3 powtórz dla górnej wewnętrznej krawędzi basenu. Przyłóż długą łatę i zobacz, czy krawędź basenu nie jest wygięta do środka lub na zewnątrz niecki. Jeśli potrzeba, wyrównaj klejem i narożnikiem elewacyjnym.

Na tej krawędzi instalator zamontuje stalowy kątowniki powlekane PVC, niezbędne do foliowania basenu. Poprzez wyrównanie krawędzi unikamy sytuacji, że kątowniki będzie w jednym miejscu odstawał od ściany i wysiał w powietrzu a w drugim wygnie się w łuk.

Po raz kolejny jako instalator membran kładę nacisk na ten etap – czym równiejsza będzie ta krawędź tym ładniej folia będzie wyglądała w basenie.

5. Wyrównanie powierzchni przy osprzęcie basenowym

Przed foliowaniem basenu zwróć uwagę jak osadzone są korpusy przepustów murowych, skimmera, nisz rapowych, odpływu dennego i pozostałego osprzętu zamurowanego w ścianach i dnie twojej niecki basenowej.

Zwróć uwagę, czy korpus jest wyrównany z otaczającą go ścianą – nie powinien ani za bardzo wystawać ani nie być za bardzo wciągnięty w ścianę. Jeśli tego nie dopilnujesz to po montażu paneli zewnętrznych osprzętu, na folii wokół powstaną promieniste fałdy, które nie tylko będą nieestetyczne a w skrajnych przypadkach mogą wpłynąć na szczelność zamontowanej membrany.

Podsumowanie – przygotowanie niecki przed foliowaniem basenu

Aby foliowanie basenu przebiegło sprawnie i dało bardzo estetyczny efekt należy odpowiednio przygotować do tego nieckę basenową.

Dlatego przed foliowaniem basenu wykonaj następujące kroki:

  • usuń starą folię i pozostałości po poprzednim foliowaniu
  • oczyść, odkurz nieckę basenową
  • zagruntuj powierzchnię
  • wyrównaj dno i ściany basenu
  • wyrównaj górne wewnętrzne krawędzie basenu
  • wyrównaj ściany przy osprzęcie basenowym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *