materiały używane przy foliowaniu basenu

Materiały używane przy foliowaniu basenu

Foliowanie basenu jest jednym z najważniejszych etapów budowy tego typu obiektów. Folia stanowi ochronę przed uszkodzeniami, ale także wpływa na estetykę basenu. Wybór odpowiednich materiały używane przy foliowaniu basenu jest kluczowy dla zapewnienia trwałości i wytrzymałości konstrukcji.

Natomiast folia basenowa to nie jedyny materiał, który używa się przy kompleksowym foliowaniu niecek basenowych. Kiedy wysyłacie zapytanie lub dostajecie wycenę od profesjonalnej firmy to powinniście znać listę materiałów i produktów, które będą użyte przy profesjonalnym i kompleksowym wykończeniu twojego basenu.

1. Folia basenowa PVC

materiały używane przy foliowaniu basenów - folia basenowa
Folia basenowa Renolit Alkorplan.
Zródło: Renolit Alkorplan

Pierwszym, podstawowy materiał używany przy foliowaniu basenu to oczywiście folia basenowa. Folię produkuje się z PCV, co zapewnia jej trwałość, elastyczność i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Dostępne są różne rodzaje folii basenowych, różniące się między innymi grubością, kolorami i wzorami. To pozwala na dobranie folii idealnie dopasowanej do indywidualnych potrzeb klienta.

Zwróć uwagę w jakim stanie jest dostarczona folia basenowa. Oryginalnie, rolki membrany zapakowane są w folie z logo producenta, nazwą modelu folii (np. Elbtal Supra).

To nie problem, jeśli ekipa od foliowania basen przywiozła rozpoczętą, niepełną rolkę membrany – to normalne. Z poprzednich foliowań zazwyczaj pozostaje ileś metrów bieżących pełnowartościowej membrany, które można wykorzystać na kolejnych realizacjach.

Gorzej, jeśli przywieziona membrana jest zabrudzona, sztywna, wyblakła – radzę wtedy odmówić realizacji foliowania danej firmie.

Kompleksowo opisuję temat folii basenowych, ich rodzajów i cech w artykule poniżej

2. Włóknina basenowa

Materiały używane przy foliowaniu basenu - włóknina basenowa
Montaż włókniny basenowej
Źródło: Renolit Alkorplan

Włóknina basenowa to warstwa pośrednia pomiędzy ścianami i dnem niecki basenowej oraz folią basenową. Produkuje się ją z polipropylenu w procesie igłowania. Dzięki temu uzyskujemy tkaninę, która przypomina coś pomiędzy watą a filcem.

Zalety użycia włókniny basenowej to:

  • Wyrównianie ścian i dna niecki basenowej
  • Zabezpieczenie folii basenowej przed przebiciem przez ostre fragmenty wystające ze ścian i dna niecki basenowej
  • Pomaga utrzymać temperaturę wody w basenie, ociepla nieckę, zmniejsza wychładzanie wody – jest to forma termoizolacji niecki basenowej
  • Dno i ściany są bardziej miękkie – przyjemniejsze wrażenia z pływania w basenie
  • Blokuje rozwój grzybów pod folią

Gdy porównujemy włókniny to używamy ich gramatury, np. 200 gram na metr kwadratowy lub 400 g/m2. Naturalnie, czym grubsza i trwalsza włóknina tym większą ma gramaturę. W przypadku basenów, najczęściej używa się włókniny 300 g/m2 lub 400 g/m2.

Gdy rozmawiasz z firmą basenową to zapytaj o włókninę basenową – jaką gramaturę użyją oraz jakiej jest firmy. Dobrze, gdy jest wyprodukowana przez firmę stricte związaną z basenami. Natomiast w Polsce jest też dużo firm, które produkują tego typu tkaniny, dlatego użycie włókniny nie-basenowej ale dobrej jakości i gramatury nie jest błędem.

3. Kątowniki powlekane PVC

Materiały używane przy foliowaniu basenu - kątowniki powlekane PVC
Kątowniki powlekane PVC
Źródło: Renolit Alkorplan

Trzecim głównym materiałem używanym przy foliowaniu basenu są kątowniki lub płaskowniki. Nie są to zwyczajne elementy, ponieważ kątowniki produkuje się z blachy na którą wylano warstwę PVC, czyli materiału z którego zrobiona jest również folia basenowa.

Kątowniki montuje się na górnej krawędzi basenu, na krawędziach schodów basenie warstwą folii od zewnątrz. Sposoby montażu są różne w zależności od typu niecki basenowej – na kołki plastikowe, na kołki metalowe ocynkowane, na klej hybrydowy.

Z wykorzystaniem kątowników powlekanych PVC montujemy folię basenową na ścianach niecki. Kątowniki są stale zakotwione do niecki, a do nich przygrzewamy folię. Zatem w rzeczywistości, cały ścienny pas folii basenowej „wisi” w powietrzu przymocowany tylko do wąskiego paska blachy.

Rozmiary kątowników są różne, np. 5×2, 5×3, 5×5, 8×3 cm a użycie konkretnego wymiaru wynika z technologii przygotowania niecki lub też upodobań instalatora membrany. Na przykład, dla basenów wykonanych z bloczków styropianowych potrzeba kątowników o dłuższej poziomej części 8×3, żeby móc go zakotwić bezpiecznie do betonu a nie styropianu.

Posumowanie – materiały używane przy foliowaniu basenu

W artykule opisałem trzy niezbędne materiały potrzebne przy foliowaniu basenu. Są to: folia basenowa PVC, włóknina basenowa oraz kątowniki powlekane PVC.

Kątowniki mocuje się do górnej krawędzi basenu oraz schodach i do nich przygrzewa się pasy membrany.

Włókninę montuje się na ścianach i dnie niecki. Włóknina wyrównuje drobne nierówności niecki, pomaga utrzymać temperaturę wody, daje przyjemne uczucie miękkiego dna oraz spowalnia tworzenie się pleśni pod folią basenową.

Folia basenowa to ostatnia warstwa – zapewnia szczelność oraz estetyczny wygląd niecki basenowej.

Kiedy rozmawiasz z firmą basenową zapytaj o to jakich materiałów użyją, jakich producentów i jakiej jakości. Dzięki temu artykułowi wiesz, jakie powinny być dobre materiały i czym się charakteryzują

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *